Cuvintele pe care le-a scris Prințul William pentru naționala Angliei înaintea finalei EURO 2024 contra Spaniei!

Prințul William a ținut să transmită un mesaj pentru naționala de fotbal a Angliei chiar înaintea finalei de la EURO 2024, contra Spaniei.

Acesta și-a transmis gândurile pentru echipa pregătită de Gareth Southgate prin intermediul rețelelor de socializare, manifestându-și încrederea înaintea marelui meci.

Prințul William, mesaj pentru naționala Angliei înainte de finala EURO 2024

Anglia a reușit să ajungă în finala EURO 2024, unde va da piept cu Spania, într-o partidă care se va disputa duminică, 14 iulie, începând cu ora 22.00, la Berlin. Prințul William, care a fost alături de echipa lui Gareth Southgate în permanență pe parcursul turneului final din Germania, a transmis un mesaj clar pentru fotbaliști, prin intermediul rețelelor de socializare. Acesta a făcut o postare scurtă, prin care și-a manifestat încrederea și aprecierile.

„Suntem foarte mândri de voi toți, Anglia! Încă puțină presiune și treaba voastră este gata! Ieșiți pe teren și arătați lumii din ce sunteți făcuți! Noi credem în voi! W.”, a transmis Prințul William, prin intermediul rețelelor de socializare.

Prințul William este un mare susținător al naționalei de fotbal a Angliei, acesta fiind prezent frecvent la partidele disputate de echipa pregătită de Gareth Southgate.

Anglia și Spania se întâlnesc în finala EURO 2024

Anglia a reușit să se califice în finala EURO 2024 după ce a avut un parcurs plin de obstacole la turneul final din Germania. Echipa pregătită de Gareth Southgate a făcut parte din Grupa C, unde a debutat cu o victorie, scor 1-0, în fața Serbiei. Pentru englezi au urmat două rezultate de egalitate, 1-1 cu Danemarca și 0-0 cu Slovenia. În optimile de finală, Anglia a dat piept cu Slovacia și a avut parte de un meci extrem de dificil. Slovacia a condus până în minutul 90+5, când Bellingham a restabilit egalitatea cu un gol superb. În prima repriză de prelungiri, în minutul 90+1, Harry Kane a marcat pentru 2-1 și a stabilit scorul final. În sferturi, Anglia a întâlnit-o pe Elveția, pe care a eliminat-o în urma loviturilor de departajare, în timp ce în semifinale a întâlnit-o pe Olanda. „Portocala Mecanică a cedat cu scorul de 2-1.

Nici Spania nu a avut parte de un traseu ușor la EURO 2024, unde a făcut parte din Grupa B. Spania a reușit să se impună în fața Croației, scor 3-0, în fața Italiei, scor 1-0 și în fața Albaniei, scor 1-0. Astfel, în optimi a întâlnit-o pe Georgia, pe care a învins-o cu scorul de 4-1. În sferturi, Spania a dat piept cu țara gazdă, Germania, pe care a eliminat-o cu scorul de 2-1. Franța, una dintre principalele candidate la cucerirea trofeului, a fost adversara Spaniei în semifinale. Francezii au cedat cu scorul de 2-1 și au părăsit competiția.